.

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016

Τρίτος στον κόσμο ο 15χρονος Γ. Ιωάννου απέναντι σε μεγαθήρια

!ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!
ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ, ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ, ΕΧΑΣΕ ΣΤΙΣ «ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ»....

Στο τρίτο σκαλί του παγκοσμίου πρωταθλήματος Ταεκβοντό Εφήβων / Νεανίδων που διεξάγεται από την Τετάρτη στον Καναδά, ανέβηκε ο Έλληνας πρωταθλητής, Γιώργος Ιωάννου.

Ο 15χρονος αθλητής κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -48 κιλών βγαίνοντας νικητής σε τρεις αγώνες. Ειδικότερα, ο αθλητής της εθνικής μας ομάδας και του Α.Σ Άτλαντα Περιστερίου επικράτησε στη φάση των «32» του Καναδού αθλητή, Darius Brown με σκορ 6-1.

Στον επόμενο γύρο, ο Ιωάννου νίκησε στο χρυσό πόντο τον Javid Mammadov από το Αζερμπαϊτζάν. Στα προημιτελικά ξανά στο χρυσό πόντο, ο Ιωάννου νίκησε τον Αιγύπτιο αθλητή, Youssef Zaki.

Στα ημιτελικά όμως, ο δρόμος του αθλητή μας σταμάτησε από τον κορεάτη αθλητή, Jae-Hee Mok που αναδείχτηκε νικώντας και στον τελικό της κατηγορίας, παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο Ιωάννου έχασε με 17-8 από τον Jae-Hee Mok αν και νικούσε στον πρώτο γύρο.