.

Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2016

11 ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

4 ΤΑ ΧΡΥΣΑ
Ο Σε Τζον Φερνάντες έφερε το 11ο και 4ο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα μέσα σε λίγες ώρες μετά την επιτυχία του Παύλου Μάμαλου....

Και άλλο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυπιακούς Αγώνες του Ρίο μέσα σε λίγες ώρες μετά τον Παύλο Μάμαλο. Αυτήν την φορά ο Σε Τζον Φερνάντες αναδείχθηκε σε χρυσό Παραολυμπιονίκη στη σφαίρα στην κατηγορία F53.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 8.44 μέτρα, πήρε την πρώτη θέση δίνοντας στην χώρα μας το 11ο μετάλλιο και 4ο χρυσό στη διοργάνωση των Παραολυμπιακών αγώνων του Ρίο. Στη δεύτερη ο Σκοτ Σέβερν από τις ΗΠΑ με βολή στα 8.37 μέτρα και στην τρίτη ο Ασαντολάχ Αζίμι από το Ιράν με βολή στα 8.14 μέτρα.

Το τρίτο χρυσό και συνολικά 10ο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ήρθε από τον Παύλο Μάμαλο. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 238 κιλά και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -107 κιλών.

Ο Μάμαλος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 233, 234 και 238 κιλά, ενώ προσπάθησε για νέο ρεκόρ στα 243.5 κιλά χωρίς επιτυχία.Ο Μάμαλος έφερε το 3ο χρυσό στην Ελλάδα μετά από αυτά των Μανώλη Στεφανουδάκη στο ακόντιο (F53/54) και Θανάση Κωνσταντινίδη στη σφαίρα (F32)